Czym jest base jumping?

Base jumping to forma skydivingu (tak jest, to sport), która polega na skakaniu z wysokich struktur – budynków, klifów i innych sztucznych konstrukcji – bez spadochronu. Podczas gdy base jumping istnieje w jakiejś formie od wczesnych lat 1900, dopiero w latach 80-tych zyskał uznanie w społeczności sportów ekstremalnych. Atrakcyjność base jumpingu jest łatwa do zauważenia – jest szybki i ekscytujący, ale także stosunkowo bezpieczny, biorąc pod uwagę jego potencjalne konsekwencje.

Base jumping różni się od skydivingu tym, że nie wymaga spadochronu dla bezpieczeństwa (chociaż base jumperzy mają spadochrony do użytku na ziemi). Wymaga to jednak dużego doświadczenia ze strony skoczka, który musi być świadomy wzorów wiatru i terenu wokół niego. Musi on również być biegły w manewrowaniu z potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Skoczkowie bazowi są zazwyczaj wyposażeni w kaski chroniące ich głowy i gogle chroniące ich oczy podczas swobodnego spadania. Noszą specjalną odzież wykonaną częściowo z naturalnych włókien, takich jak bawełna czy wełna, dla zwiększenia widoczności i łatwości poruszania się podczas skoków. Często noszą również kanistry z zapasem tlenu na wypadek, gdyby musieli awaryjnie lądować w miejscu, w którym nie ma zaopatrzenia.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie sporttaker.pl