Tablet graficzny- co warto wiedzieć?

Tablet graficzny jest komputerowym urządzeniem wejściowym, które umożliwia użytkownikom ręczne rysowanie, pisanie lub zaznaczanie obiektów, podobnie jak przy użyciu ołówka na papierze. Choć działa jak standardowa mysz komputerowa, tablet generuje sygnał odpowiadający jego położeniu na powierzchni roboczej. Może być wykorzystywany do różnych celów, od projektowania i ilustracji po animację 3D.

 

Tablet może mieć powierzchnię touchpada lub rzeczywistą powierzchnię do rysowania. Ten pierwszy jest bardziej powszechny, ponieważ jest tańszy i lżejszy (wykonany w całości z plastiku). Ten drugi ma jednak swoje zalety: choć jest wolniejszy niż touch pad (dłużej reaguje na ruchy użytkownika), daje poczucie „rysowania” na papierze, co może pomóc w wykonywaniu dokładniejszych pociągnięć. Jeśli chodzi o rysik, możesz dostać taki wykonany z przewodzącego plastiku, który nie wymaga ładowania, ale może nie być kompatybilny ze wszystkimi tabletami – niektóre będą działać tylko z elektromagnetycznymi. Zamiast rysika można też użyć pióra lub palca, jeśli tablet to umożliwia.

 

Niektóre tablety mogą wymagać dodatkowego oprogramowania do ich prawidłowego użytkowania. Na przykład tablety Wacom są dostarczane z własnym sterownikiem o nazwie Wintab, który umożliwia również użytkownikom korzystanie z Photoshopa za pomocą specjalnych wtyczek.

 

Więcej informacji przeczytasz na stronie techjoy.pl