Awarie w systemach klimatyzacji 

Klimatyzacja to skomplikowany układ obsługujący wiele budynków i pojazdów. By jej działanie było bezpieczne i komfortowe dla użytkowników, należy zachować cały system w dobrym stanie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące awarie w obrębie klimatyzacji; podpowiadamy jak się z nimi uporać oraz co może być przyczyną ich wystąpienia.

Parownik i jego awarie 

Problemy występujące w obrębie parownika to najczęściej różnego typu wycieki. Mogą być spowodowane wadami spoin, spawów, postępującą korozją bądź uszkodzeniami typu mechanicznego wywołanymi przez czynniki zewnętrzne. Wszelkie ciała obce i materia organiczna, która dostanie się do pracownika, może wywołać problemy z jego działaniem. Najczęstszym sposobem na ich rozwiązanie wymiana parownika na nowy. Na szczęście nie są to urządzenia szczególnie drogie.

Kompresory klimatyzacji – sprężarki 

Sprężarki są elementem stosunkowo trwałym, jednak łatwo ulegają usterkom gdy zaczyna brakować płynów eksploatacyjnych. Wówczas, może dochodzi do wycieków z systemu klimatyzacji, zawierających w sobie czynnik chłodniczy zmieszany z olejem. Większe awarie kompresora mogą skutkować dostawaniem się do układu większych cząstek metali oraz ciał obcych.

Skraplacz i jego problemy

Skraplacz również może zostać zablokowany przez dostęp czynników zewnętrznych – pyłków, drobinek metalowych, owadów. Podstawowym sposobem poradzenia sobie z usterką jest ręczne czyszczenie skraplacza. Poważniejsze problemy mogą wynikać z wadliwych spoin i spawów, doprowadzających do wycieków. 

Pozostałe często występujące usterki 

Usterki mogą także występować w obrębie osuszacza, akumulatora, zaworów, dysz dławiących, a rzadziej także w innych miejscach. Zdecydowana większość z nich wymaga pomocy profesjonalnego serwisanta – polecamy zwłaszcza serwis klimatyzacji domowej Wrocław, obsługujący polskie gospodarstwa domowe w zachodniej Polsce.

Previous post Używane maszyny produkcyjne
Next post Energia słoneczna