Zawory elektromagnetyczne i ich rodzaje

Nazywane w skrócie elektrozaworami, zawory elektromagnetyczne wykorzystuje się w przepływie przede wszystkim wody i gazu. Dostępne modele mogą obsługiwać medium o temperaturze nawet 95 stopni C bez najmniejszych obaw o ich stan.

Elektrozawory – najważniejszy podział 

Sposób działania to podstawowe kryterium różnicujące dostępne produkty. Dwie główne grupy to zawory elektromagnetyczne o bezpośrednim działaniu oraz zawory pośredniego działania z serwosterowaniem. Wybór właściwego zaworu będzie miał olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo całego układu. 

Elektrozawory bezpośredniego działania 

Pierwsza grupa obejmuje urządzenia nie wymagające ciśnienia różnicowego – czyli zdolne do pracy w warunkach 0 bar. Cewka w elektrozaworach bezpośredniego działania steruje pracą membrany, dlatego jest bardziej odporna niż w innych zaworach. Cewka o dużej mocy lepiej znosi opory medium. 

Elektrozawory pośredniego działania 

W drugiej grupie urządzeń istotna jest różnica ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem. Bez różnicy ciśnień działanie elektrozaworu pośredniego nie będzie możliwe. Ciśnienie różnicowe może plasować się w przedziale od 0,3 do 0,5 bara, choć znajdziesz także urządzenia dedykowane do pracy w innych warunkach. Oba wymienione typy elektrozaworów oferuje sklep internetowy Burkert, pod adresem: http://burkert-polska.pl/.

Pozostałe ważne kryteria podziału elektrozaworów 

Podział na modele bezpośrednio i pośredniego działania nie wyczerpuje całej charakterystyki tej grupy urządzeń. Istotna jest także liczba róg, przez które medium będzie transportowane oraz samo przeznaczenie elektrozaworu (typ medium, z jakim może pracować). Ważnym kryterium jest także położenie spoczynkowe.

Previous post Szkolenia spadochronowe metodą AFF w Opolu
Next post Jakie cechy powinien mieć męski portfel?