Czy trzeba zmieniać opony na zimę? Czy wystarczą całoroczne?

Opony samochodowe to jedna z najważniejszych części samochodu, zapewniająca mu pełne bezpieczeństwo na drodze. Ze względu na to, w jakim regionie świata mieszkamy, konieczna jest ich okresowa zmiana, aby były jak najlepiej dopasowane do warunków atmosferycznych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy nie wystarczą opony całoroczne?

Opony zimowe i letnie

Opony zimowe i letnie różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki, która została wykorzystana do ich stworzenia. Zimowa mieszanka jest miękka, dzięki czemu dobrze sprawdza się w przypadku obniżonych temperatur i nie pęka nawet przy dużym mrozie. Co więcej, jej miękkość wraz z głębokim bieżnikiem odpowiada za to, w jaki sposób porusza się po drodze i jaką ma przyczepność.

Z kolei opony letnie charakteryzują się większą twardością, która sprawia, że nie ulegają negatywnym odkształceniom w przypadku bardzo wysokich, letnich temperatur. Chroni je to przed uszkodzeniem i nieoczekiwanym wrażeniem “poślizgu”, jaki mógłby wystąpić w przypadku zbyt miękkiej mieszanki. Podobnie jak opony zimowe, zapewniają optymalną przyczepność podczas swojej pory roku również za sprawą odpowiednio dobranego bieżnika.

Opony całoroczne

Oponami samochodowymi całorocznymi nazywane są te, które tworzy się z mieszanki o właściwościach pośrednich. W teorii ma ona dobrze sprawdzać się podczas niskich i wysokich temperatur. Zasada ta jest zachowana, ale tylko w pewnym przedziale, co oznacza, że podczas skrajnych temperatur opony te nie będą zachowywać się wystarczająco dobrze, zwłaszcza na wymagającej trasie.

Dlatego też każdy, komu zależy na naprawdę optymalnej i bezpiecznej jeździe, powinien zdecydować się na wymianę opon na dedykowane na daną porę roku.

Previous post Szczecin Mieszkania
Next post Trzy sytuacje, w których warto stosować suplementy diety