Trutka na szczury. Co należy o niej wiedzieć?

Szczury potrafią być ogromną zmorą w każdym gospodarstwie. Niestety ich obecność jest praktycznie nierozerwalnie związana z prowadzeniem gospodarstwa i jedyne, co nam pozostaje, to ograniczanie ich wpływu i minimalizowanie populacji. Jednym ze sposobów jest właśnie stosowanie trutek.

Co zawiera trutka na szczury i jak działa?

Przed laty do trucia szczurów i myszy wykorzystywana była strychnina i wciąż jeszcze wielu osobom wydaje się, że to stosowany popularnie sposób na pozbywanie się gryzoni. Tak jednak nie jest. Nowoczesne trutki na szczury zawierają bromadiolon, czyli substancję znacznie skuteczniejszą w działaniu. Śmierć po strychninie jest bowiem gwałtowna i powoduje, że pozostałe zwierzęta szybko uczą się omijania trucizny.

Bromadiolon uniemożliwia tworzenie protrombiny we krwi, co powoduje powolne przyduszanie gryzoni, aż do zupełnego odcięcia powietrza i śmierci. I choć pierwsze skutki trucizny wyczuwalne są dla gryzoni już po pierwszej, nawet niewielkiej dawce, śmierć następuje w ciągu kilku dni. W ten sposób nie budzi ona skojarzenia u innych zwierząt z trucizną i nadal są one chętne do jej przyjmowania.

Zabezpieczenie przed przypadkowym spożyciem

Wiele osób obawia się, że trutką na szczury mogą także otruć się zwierzęta domowe lub dzieci. Jednak w przypadku dobrze przygotowanych preparatów szansa na to jest minimalizowana za sprawą dodatku gorzkiej substancji, która zniechęca ludzi, psy czy koty do spożywania trucizny. Nie zmienia to tego, że lepiej zawsze zachować dodatkowe środki bezpieczeństwa i umieszczać trutki w miejscach dostępnych wyłącznie dla gryzoni.

Previous post Najwyższej jakości pościel bawełniana
Next post Rodzaje kotłów grzewczych – a rodzaj stosowanych paliw