Atak paniki. Jak go poznać i co podczas niego zrobić?
Ataki paniki są wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem dla każdego, kto się z nimi boryka. Często są wynikiem lęku uogólnionego, ale też pojedynczego bodźca, który je wywołuje, a dokładny mechanizm ich powstawania nie jest znany. Pacjenci często twierdzą nawet, że przychodzą znikąd i są trudne do przewidzenia. Jak je jednak rozpoznać i co zrobić, aby samodzielnie sobie z nimi poradzić?
Rozpoznanie najczęstszych symptomów ataków paniki
Ataki paniki mają szereg charakterystycznych objawów, dzięki którym osoby borykające się z tym problemem są w stanie je szybko rozpoznawać. Do najczęstszych i najwcześniejszych symptomów należą: uczucie silnego niepokoju, poczucie utraty kontroli i strach, że zaraz stanie się coś złego, włącznie ze strachem przed śmiercią lub chorobą psychiczną. Osoby z atakami paniki doświadczają depersonalizacji i derealizacji.
Dodatkowo towarzyszą im objawy somatyczne, takie jak drżenie rąk, nóg i całego ciała, nudności, kołatanie serca. Mogą wystąpić zimne poty na przemian z uderzeniami gorąca.
Jak samodzielnie walczyć z atakiem paniki?
Nadchodzący atak paniki bardzo mocno wpływa na oddech, ale zależność ta działa też w drugą stronę. Możemy świadomie regulować poziom lęku za pomocą oddechu. Dlatego jednym z najważniejszych ćwiczeń jest ćwiczenie oddechowe, polegające na spokojnym wdechu, zatrzymaniu powietrza i powolnym wydechu. Podczas każdego etapu należy powoli, równomiernie liczyć do pięciu, co pomoże unormować tempo oddychania i zapobiegnie hiperwentylacji.
Innym sposobem jest akceptacja lęku i świadomość tego, co się dzieje. Można wówczas świadomie spróbować odwrócić uwagę od narastającej paniki, skoncentrować umysł na czymś innym, bezpiecznym, co pomoże unormować emocje.