Czynnik do układów klimatyzacji – rodzaje, przeznaczenie, zastosowanie
Czynniki chłodnicze, obecne w każdym układzie klimatyzacji, mają olbrzymi wpływ na jej sprawne działanie i bezpieczne funkcjonowanie. W sklepach dostępnych jest kilka typów czynników, o odmiennych parametrach użytkowych.
Jaki czynnik chłodniczy warto stosować?
W ciągu wielu lat rozwijania technologii klimatyzacji stosowano kilka grup czynników. Poszczególne wprowadzane na rynek produkty odznaczały się nie tylko coraz lepszymi osiągami, ale również bezpiecznym oddziaływaniem na środowisku i użytkowników klimatyzacji.
Czynniki można podzielić na cztery główne grupy: CFC, HCFC, HFC (a także HC, NH3) oraz HFO. Różni je nie tylko skład chemiczny i sposób działania, ale również potencjał w degradowaniu warstwy ozonowej naszej atmosfery. Najwyższą szkodliwość wykazują czynniki grupy CFC. Nieco mniej szkodliwe są czynniki z grupy HCFC. Pozostałe dwie grupy czynników mają zerowy wpływ na stan warstwy ozonowej.
Przydatność konkretnego czynnika określana jest przez normy unijne, z którymi zgodne są także nasze normy krajowe. Obecnie najczęściej stosowanym jest czynnik R-134a, zastępowany powoli przez R-1234yf. Wcześniej stosowane czynniki – R-12 oraz R-123 nie są już dostępne w sprzedaży.
R-1234yf z bliska
Czynnik ten jest nowym produktem, do którego stosowania zobowiązani są kierowcy użytkujący samochody wyprodukowane w 2017 roku lub młodsze. Jego szkodliwość dla środowiska jest wielokrotnie niższa niż używanych wcześniej płynów. Jego minusem jest niestety wyższa cena.
Wielu kierowców aktywnie przeszukuje oferty sklepów samochodowych, poszukując płynów oferowanych po niższej niż zwykle cenie. Polecamy przede wszystkim climapartner.pl, sklep internetowy specjalizujący się w asortymencie do układów klimatyzacji. Oferowane płyny są dostępne w cenach konkurencyjnych, a regularne wyprzedaże i promocje pozwalają na zakup czynników chłodniczych niezależnie od zasobności Twojego portfela.