Oznaczenia BHP w zakładach pracy – co warto oznaczać?
Obecność oznaczeń BPH jest niezwykle ważna w zakładach pracy. Należy za ich pomocą wyznaczyć ścieżki ewakuacyjne, miejsca wymagające szczególnej ostrożności oraz wszelkie inne punkty newralgiczne. Poniżej prezentujemy garść kluczowych informacji związanych z wyborem miejsc, w których oznaczenia BHP zostaną powieszone.
BPH i jego oznaczenia – gdzie warto i należy naklejać?
Pierwszym typem miejsc, które wymagają oznaczenia, są wyjścia ewakuacyjne. Każde przejście znajdujące się na drodze ewakuacji powinno zostać oznaczone poprzez wskazanie kierunku, w którym należy się udać.
Miejsca zbiórki to kolejny istotny obszar wymagający oznaczenia. Jest to miejsce, w którym pracownicy zakładu zgromadzą się, by sprawdzić, czy wszyscy opuścili budynek i nikt nie wymaga pomocy. Oznaczenia tego typu oferuje BV-Format: https://bvformat.poznan.pl/kategoria-produktu/znaki-bhp-i-piktogramy/znaki-ochrony-i-higieny-pracy/.
Koniecznie należy też oznaczyć miejsce ulokowania gaśnic oraz apteczki. Najczęściej znajdują się one w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, obecność oznaczeń jest dodatkową wskazówką przyspieszającą ich odnalezienie w sytuacji, gdy są potrzebne.
Miejsca wymagające podwyższonej ostrożności – na przykład sprzyjające wypadkom lub zaistnieniu sytuacji niebezpiecznych – również wymagają oznaczenia. Można w tym celu stosować nie tylko naklejki, ale również specjalne taśmy ostrzegawcze.
Kolejnymi miejscami wymagającymi oznakowania są schody oraz progi, a także obniżone stropy. Nanoszone na nie oznaczenia zwiększają ich widoczność, a tym samym zmniejszają ryzyko uderzenia, potknięcia lub wystąpienia wypadku.
Ostatnim istotnym obszarem wymagającym oznaczenia są miejsca o zwiększonym natężenia hałasu. Są to najczęściej hale produkcyjne wyposażone w maszyny taśmowe generujące rozmaite i uciążliwe hałasy.