System monitoringu – jakie podstawowe elementy się na niego składają?

System monitorowania jest kompleksowym systemem składającym się z kilku elementów, z których każdy odgrywa swoją rolę w zapewnieniu sprawnego działania całego systemu.

Podstawowe typy kamer stosowanych w ramach monitoringu

Kamery wideo – są odpowiedzialne za pozyskiwanie sygnałów wideo i przesyłanie ich do dyspozytorni lub innych miejsc, gdzie mogą być analizowane lub wykorzystane do tworzenia klipów wideo. Głównym zadaniem kamer wideo jest przesyłanie obrazów wideo do monitora, dzięki czemu mogą być one przesyłane do innych urządzeń w sieci.

Kamery IP – Kamera IP jest zaawansowaną wersją analogowej kamery CCTV, która zamiast tradycyjnego kabla koncentrycznego wykorzystuje jako technologię transmisji protokół internetowy (IP). W porównaniu z analogową CCTV kamera IP ma wiele zalet: zapewnia lepszą jakość obrazu i obsługuje więcej funkcji, takich jak obrót, pochylenie i zoom (PTZ).

Kamery PTZ – skrót PTZ oznacza Pan-Tilt-Zoom i odnosi się do kamery, która może wykonywać te funkcje automatycznie za pomocą silników umieszczonych w jej wnętrzu. Najpopularniejszym typem jest kamera kopułkowa PTZ, ponieważ jest łatwa w instalacji, elastyczna i niezawodna.

Podstawowe elementy systemu monitoringu obejmują także:

– Rejestrator DVR / NVR (cyfrowy rejestrator wideo);

– Analityka wizyjna;

– Oprogramowanie do nagrywania, przeglądania i analizy danych wideo;

– Koder wideo (do przesyłania informacji z kamery przez sieć IP).

Previous post akumulatory do UPS
Next post Jak wybrać odpowiednie ubrania biznesowe?